EAC Belgesi

EAC Gümrük Birliği Sertifikası Başvurusu EAC Belgesi Nedir EAC Gümrük Birliği Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır? EAC Gümrük Birliği Sertifikası, EAC Belgesi Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan Sertifika biçimleri Teknik Regülâsyonlar çerçevesinde yasallaştı ve 15 Şubat 2013'ten itibaren uygulanmaya başlandı. EAC İşareti ve EAC Sertifikası hakkında daha fazla bilgi için bakınız Wikipedia

EAC Belgesi İşareti; Beyaz Rusya, Rusya ve Kazakistan tarafından kurulan ve 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan' in da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarında yer alacak ürünlerin teknik düzenlemelerine uygunluğu gösteren işarettir. Bu uygulama halen Rusya Federasyonu, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Ermenistan için geçerlidir. TRCU (EAC) Gümrük Birliği Sertifikasyonu eski bilinen resmi sertifika olan GOST Sisteminin yerine geçmektedir.

Bu sertifika; Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Teknik Regülasyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır. Bu sertifika belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3, ve maksimum 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir. Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuvarlar Gümrük Birliği genel akreditasyonu (Akreditasyonumuz) çerçevesinde yetkilendirilmiştir.

EAC Belgesi Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

EAC Belgesi ürünlerin Rusya, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kırgızistan veya Kazakistan'dan herhangi birine ihracında kullanılabilir. EAC Sertifikası ayrıca her bir ülkenin topraklarında da geçerlidir. EAC Gümrük Birliği sertifikası, parti bazlı veya seri üretim için düzenlenebilmektedir. EAC Sertifikasi parti bazlı, 1, 3 ve 5 yıllık süre için düzenlenmektedir. EAC Gümrük Birliği
uygunluk sertifikası Rusya, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kırgızistan ve Kazakistan'ın pazarlarına aynı anda girebilmenin en kolay yoludur.

EAC Belgesi Sertifikasyonu için numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret gereklidir. Test sonuçları sertifika yanında teslim edilir. Ayrıca, sertifikasyon süresince Verilen tüm belgeler, Gümrük Birliği veritabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

EAC Belgesi Rusya Gümrük Birliği Sertifikasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir Temsilci Firma, Müşteri, Aracı veya yerel şahıslar gerekmektedir. Bu konuda işbirliği yaptığımız Rusya’daki ofis adresini göstermek suretiyle yardımcı olabiliyoruz. Böylece üretici tüm müşterilerinin rahatlıkla kullanabileceği bir belgeye sahip olmuş olacaktır.

Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürün üzerine Gümrük Birliği piyasası tedavül/satış onayını doğrulayan işaret koyulur Gümrük Birliği Komisyon kararına göre Sertifikalandırılan ürünlerin etiketlerinde EAC logosu kullanılmalıdır.

EAC Belgesi Üzerinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

EAC Sertifikasi Deklarasyonu, Avrasya Ekonomi Topluluğu ile ticaret yapmanın anahtarı olarak kabul edilmektedir. EAC belgesi bazı verileri içermektedir. Bu bilgilerin eksikliği ihracat sürecini sekteye uğratmaktadır. Böylesi bir durumla karşılaşmamak için EAC alacak kurumların aşağıda belirtilen bilgileri incelemesini tavsiye ediyoruz.

 • EAC Sertifikası Veriliş Tarihi
 • EAC Sertifika Numarası
 • EAC Belgesi Başvurusu Yapan Temsilci
 • EAC Seri Numarası
 • Sertifika Kaydı Yapan Kurum Bilgisi
 • Sertifika Kaydı Yapan Kurum Bilgisi
 • Üretici Bilgisi
 • Ürün ve Marka Bilgisi
 • Ürüne Ait GTIP Numarası
 • Gümrük Birliği Teknik Yönetmeli İsmi
 • Denetimi Yapan Laboratuvar Bilgileri
 • Sertifika Kaydını Yapan Uzman Bilgileri ve İmzası

Bu bilgileri içeren EAC Sertifikası geçerli sayılır. EAC Belgesi Alan firmalar ticari ilişkiler kurarken rahat ederler.

EAC Belgesi çeşitleri Nelerdir?

Tek Seferlik (parti bazında) sertifika: Burada; Müşteriden alacağı ürünleri Rusya'da satın alan ithalatçı bir Rus Şirketi gerekiyor. İthalatçı olan bu firma sizden sözleşme ile mal alıyor, belli sayıda olan bu mallar bu sertifika ile satılabiliyor. Sertifika üzerinde Üretim yeri, ithalatçı firma, malın sınıflandırma G.T.I.P numaraları, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer alıyor. Bu tür sertifikalar; belli bir Rus firması adına, yalnız 1 sefer, miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

- 1 yıllık seri üretim EAC sertifikası: Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.

- 3-5 yıllık EAC seri üretim sertifikası : Uzman ziyareti yapılarak 3 veya 5 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. Bu şekilde alınan belgeler 3 veya 5 yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Avrasya ülkelerinin iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir. Belgenin temin süresi ürüne göre
değişmekle beraber 5-20 iş günü arasındadır. EAC sertifikası için harcanan tüm giderler %50 devlet teşviki kapsamındadır.

EAC Belgesi Nedir?

EAC Belgesi Gümrük Birliği Sertifikasi na Nasıl Başvuru yapılır? gibi sorularınız var ise veya EAC Belgesi Hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, EAC Sertifikası nın nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız, EAC Belgesi almak için hangi evrakların gerekli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, EAC Belgesi almak için şimdi başvuru yapmak istiyorsanız info@prosisdenetim.com mail adresinden veya +90 216 481 8170 numaralı telefon numarasından hemen PROSİS Denetim Merkezi’ne
ulaşabilirsiniz..